Pos No Rider Club Cat 1 Cat 2 Cat 3 Time Standard Bilsmoor Time To Bilsmoor Time From Bilsmoor
Time Pos Time Pos Time Pos
1 120 Carl Donaldson GS Metro A 1:52:48 06:14 2 1:12:01 1 0:40:47 1
2 70 Tim Wilcock GS Metro A 1:56:00 06:15 3 1:14:01 2 0:41:59 3
3 60 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC A 1:56:33 06:24 4 1:15:13 3 0:41:20 2
4 80 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club N1 1:59:10 06:58 7 1:16:04 4 0:43:06 4
5 106 Andrew Scorey GS Metro N1 2:03:40 07:20 20 1:18:50 5 0:44:50 6
6 85 Eddie Addis RT 23 A 2:05:12 07:17 19 1:19:44 8 0:45:28 7
7 96 Zeb Kyffin GS Metro N1 R 2:05:21 06:09 1 1:19:12 6 0:46:09 9
8 26 Lee Ager Blaydon CC N1 2:06:05 07:25 =21 1:21:35 13 0:44:30 5
9 55 Thomas Gilbert Ludgvan Cycling Club N1 2:06:48 07:14 =16 1:19:18 7 0:47:30 =15
10 115 Ben Lane GS Metro A V40 2:07:47 15:32 07:14 =16 1:21:20 10 0:46:27 10
11 50 Blaine Metcalf Team Swift A R 2:07:51 07:10 =14 1:20:18 9 0:47:33 17
12 95 Hedley Fletcher Blaydon CC A V40 2:08:04 12:04 07:46 25 1:21:25 12 0:46:39 11
13 76 Colin Atkinson Muckle Cycle Club B V50 2:08:05 19:33 07:06 13 1:22:03 =15 0:46:02 8
14 116 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC B V40 R 2:08:54 14:25 07:02 10 1:21:24 11 0:47:30 =15
15 61 Thomas Hooper GS Metro B 2:09:09 07:05 =11 1:22:03 =15 0:47:06 13
16 66 Terry Wilkinson Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC B R 2:09:11 07:16 18 1:22:00 14 0:47:11 14
17 103 Darren Williamson Muckle Cycle Club N1 V40 2:11:05 13:18 08:14 =37 1:24:22 19 0:46:43 12
18 105 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC N1 V40 2:12:54 06:11 08:03 32 1:24:46 20 0:48:08 20
19 119 John Routledge Barnesbury CC C 2:13:10 07:57 30 1:23:53 18 0:49:17 23
20 112 James Hadfield Blaydon CC N1 2:13:35 08:24 =41 1:25:17 21 0:48:18 21
21 104 Jamie Johnson Barnesbury CC C R 2:14:16 06:56 6 1:22:59 17 0:51:17 36
22 83 Ross Gray Prima Team Racing N1 R 2:15:03 07:10 =14 1:25:43 23 0:49:20 24
23 102 Paul Hague Gosforth RC B V40 2:15:06 11:26 07:55 =28 1:25:39 22 0:49:27 25
24 81 Michael Openshaw Cestria C.C. N1 V40 R 2:15:41 06:33 06:33 5 1:26:03 24 0:49:38 27
25 87 Ken Thursby Tyneside Vagabonds CC B V40 2:16:35 04:35 08:36 46 1:28:57 31 0:47:38 18
26 91 Matthew Webb Houghton CC N1 2:16:37 07:55 =28 1:27:04 26 0:49:33 26
27 107 Roy Flanagan Rossendale RC B V60 2:17:03 22:00 08:22 40 1:29:16 33 0:47:47 19
28 52 Ian Crookes Blaydon CC B V40 2:17:04 02:01 07:42 24 1:26:48 25 0:50:16 31
29 74 Peter Herdman Blaydon CC N1 V40 2:17:21 05:58 08:59 60 1:27:34 28 0:49:47 29
30 46 Eoin Gormley Blaydon CC N1 R 2:18:17 07:00 =8 1:28:10 29 0:50:07 30
31 58 Phil  Shaw Kent Valley RC C V50 2:18:22 09:16 08:07 34 1:27:19 27 0:51:03 35
32 16 Tim Nichol Derwentside CC N1 2:18:43 08:53 57 1:29:56 38 0:48:47 22
33 53 James Meadows Cleveland Wheelers CC C 2:19:41 07:34 23 1:28:22 30 0:51:19 37
34 68 Colin Humphrey Muckle Cycle Club C V50 2:19:42 07:56 08:00 31 1:29:58 39 0:49:44 28
35 118 Greg Melia Clifton CC York C 2:20:20 08:14 =37 1:29:25 35 0:50:55 34
36 86 David Sparrow Cestria C.C. N1 V40 2:20:21 -03:20 07:00 =8 1:29:29 36 0:50:52 33
37 89 Ian Simon Breeze Bikes RT N1 V40 2:20:57 03:26 08:37 47 1:30:38 41 0:50:19 32
38 113 Michael Hardcastle Royal Air Force Cycling Association N1 V40 R 2:21:31 -00:21 07:49 27 1:29:12 32 0:52:19 =40
39 64 Mal Gray Cestria C.C. C V40 R 2:21:43 -00:33 07:48 26 1:29:24 34 0:52:19 =40
40 44 Scott McCance Derwentside CC N2 R 2:21:46 07:25 =21 1:29:40 37 0:52:06 39
41 57 Terry Ottaway Cestria C.C. C V40 R 2:22:30 -05:29 08:49 =51 1:31:05 42 0:51:25 38
42 108 Don Speight Tyneside Vagabonds CC C V50 2:22:56 09:10 08:10 36 1:30:02 40 0:52:54 =46
43 67 Philip Kennell Gosforth RC N1 V50 R 2:23:59 03:39 08:14 =37 1:31:23 45 0:52:36 43
44 63 Jonathan Caisley Northumbria Police C.C. N1 V40 R 2:24:20 -06:17 08:45 50 1:31:26 =46 0:52:54 =46
45 114 Fiona Burnie Bishop Auckland CC C W R 2:24:28 07:05 =11 1:31:18 43 0:53:10 =49
46 34 Shaun O'Shea NRG/Triscience RT N1 V40 2:24:36 -04:28 08:49 =51 1:31:26 =46 0:53:10 =49
47 33 Ian Gallon North Tyneside Riders CC N2 V40 R 2:25:07 01:25 08:05 33 1:31:59 48 0:53:08 48
48 38 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT N2 W 2:25:08 08:33 =43 1:32:39 50 0:52:29 42
49 24 Christopher Ramshaw North Racing N1 V40 2:26:20 -03:01 08:35 45 1:32:12 49 0:54:08 56
50 99 David Goodwin Newcastle Cheviot CC C V50 R 2:26:22 05:44 08:33 =43 1:32:46 51 0:53:36 54
51 73 Andrew Dickson Berwick Wheelers N1 2:27:31 09:13 =64 1:34:42 57 0:52:49 45
52 79 Christian Roberts Allen Valley Velo C V40 R 2:27:48 -06:38 08:43 49 1:35:08 58 0:52:40 44
53 49 Roy Pattinson Breeze Bikes RT N2 V40 2:27:58 -06:48 08:08 35 1:33:48 54 0:54:10 57
54 15 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC C V40 2:28:00 -04:41 09:03 61 1:34:33 56 0:53:27 53
55 40 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC E J 2:28:28 08:41 48 1:31:19 44 0:57:09 66
56 29 Lee Statham Houghton CC N2 V40 2:28:42 -09:37 08:50 =54 1:35:29 59 0:53:13 51
57 12 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC N2 Juv 2:29:37 08:24 =41 1:33:27 53 0:56:10 62
58 78 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC C 2:30:11 08:52 56 1:34:18 55 0:55:53 61
59 35 Ian Maddison Ryton Tri Club D V50 2:31:02 -00:04 08:50 =54 1:36:04 60 0:54:58 60
60 72 Sebastian Stockbridge Blaydon CC B 2:31:36 09:37 70 1:33:24 52 0:58:12 71
61 36 Philip Mason Otley CC N2 V50 2:31:47 03:45 09:13 =64 1:37:58 64 0:53:49 55
62 30 Keith Sibbald Cramlington CC C V40 2:32:27 -10:13 08:58 59 1:37:44 63 0:54:43 59
63 13 Gemma Hutchins Blaydon CC N2 W 2:33:37 09:09 63 1:39:16 67 0:54:21 58
64 22 Robert Boak Tyneside Vagabonds CC N2 V60 2:33:57 05:06 09:06 62 1:37:00 =61 0:56:57 65
65 21 Paul Robson Houghton CC N1 V50 2:35:12 -03:06 09:42 71 1:38:29 65 0:56:43 63
66 10 Christopher Thompson Wansbeck CC D V50 2:37:10 -02:47 08:49 =51 1:39:29 68 0:57:41 68
67 20 Rob Hogarth Tyneside Vagabonds CC D V40 2:38:03 -12:35 09:15 66 1:39:05 66 0:58:58 75
68 28 David Swainson Derwentside CC N2 V40 R 2:39:04 -17:54 09:44 72 1:40:16 69 0:58:48 72
69 45 Richard Exley Gosforth RC D V60 2:39:28 00:46 10:07 75 1:42:34 74 0:56:54 64
70 48 Richard Burt Solihull CC N2 V60 R 2:40:07 01:18 08:55 58 1:41:18 71 0:58:49 73
71 25 Alan Macaulay Tyneside Vagabonds CC D V50 2:41:38 -03:45 09:20 67 1:41:15 70 1:00:23 77
72 17 Andrew Thorp North Racing N2 R 2:41:40 09:53 =73 1:42:25 73 0:59:15 76
73 92 Louise Burnie GBCycles.co.uk N1 W R 2:42:11 09:34 69 1:44:10 76 0:58:01 70
74 59 David Mitcheson North Racing D V50 2:42:22 -12:31 09:31 68 1:41:24 72 1:00:58 79
75 27 Raymond Bell Derwentside CC D V60 2:43:38 03:52 10:43 =78 1:45:38 77 0:58:00 69
76 23 Stephen Mcintosh Barnesbury CC N2 V40 R 2:43:56 -23:48 10:27 76 1:43:13 75 1:00:43 78
77 41 David Hilditch Ribble Valley C&RC D V60 2:45:15 -01:25 10:28 77 1:46:20 78 0:58:55 74
78 31 Jennifer Holland Tyne Tri E WV50 2:45:55 -00:52 09:53 =73 1:48:23 81 0:57:32 67
79 69 Richard Sill Wansbeck CC C V60 2:49:43 -08:18 10:43 =78 1:46:39 79 1:03:04 80
80 94 Richard Cleathero North Racing C R 2:51:21 11:01 81 1:47:36 80 1:03:45 82
81 14 Phil Dunn Wansbeck CC E V60 2:53:12 -06:57 11:15 83 1:48:50 82 1:04:22 83
82 7 Robert Newton Wansbeck CC E V50 2:54:59 -24:01 11:14 82 1:49:35 83 1:05:24 84
83 37 John Tiffany Harrogate Nova CC N2 V70 2:57:30 -01:02 12:08 86 1:53:48 84 1:03:42 81
84 18 Jane Massey Cramlington CC N2 WV40 R 2:59:57* -27:51 10:51 80 2:06:33 86 0:53:24 52
85 11 Richard Marshall Cestria C.C. E V70 3:02:04 -05:36 11:40 84 1:56:29 85 1:05:35 85
86 9 Joe Applegarth Houghton CC E V70 R 3:47:24 -46:56 16:49 87 2:26:28 87 1:20:56 86
51 Paul Whitehill Houghton CC B V40 DNF 12:02 85 1:37:00 =61
47 Stephen Knight Ryton Tri Club N1 DNF
6 Tania Tucker Tyneside Vagabonds CC N2 WV40 APOL
8 Terry Fountain Breeze Bikes RT N2 V40 APOL
32 Jock Bolam Breeze Bikes RT N2 V40 APOL
43 Charlotte Cooper GS Metro E W APOL
62 Dan Meggison Barnesbury CC N1 APOL
65 Steven Craggs Blaydon CC A APOL
71 Tim Irwin Tyneside Vagabonds CC B V40 APOL
77 Dougan Collins Ferryhill Whs B V50 APOL
82 Andy Moss Adept Precision RT B V50 APOL
90 Danny Grieves GS Metro A APOL
109 Russell Hughes Tyneside Vagabonds CC C V50 APOL
84 Sam Dodd Barnesbury CC N1 APOL
93 Christian Webster-Reed Cestria C.C. N1 APOL
98 David Cookson Preston CC C APOL
101 Mark Breeze Breeze Bikes RT B V40 APOL
19 Claire Jackson Allen Valley Velo N2 WV50 DNS
39 Brendon Jackson Allen Valley Velo N2 V40 DNS
42 Peter McEwan Breeze Bikes RT E DNS
54 David Clark Richmond CC C V50 DNS
56 Brian Johnson Cestria Cycles Racing Team B V50 DNS
75 Dean Penfold Cestria Cycles Racing Team N1 DNS
88 Richmond Denton Parentini Test Team C V40 DNS
97 Randle Shenton Team Swift B V50 DNS
110 Matt Moorhouse Preston CC A V40 DNS
111 Chris Burns Cestria Cycles Racing Team B DNS
100 Jon Sturman Blumilk.com A V40 DQ
117 Richard Rothwell M Steel Cycle Racing Team N1 V40 R DQ

* Includes 1:10 late start