Number Rider Club Start Time Cat 1 Cat 2 Vets Std
6 Tania Tucker Tyneside Vagabonds CC 10:06 N2 WV40 2:27:38
7 Robert Newton Wansbeck CC 10:07 E V50 2:30:58
8 Terry Fountain Breeze Bikes RT 10:08 N2 V40 2:26:32
9 Joe Applegarth Houghton CC 10:09 E V70 3:00:28
10 Christopher Thompson Wansbeck CC 10:10 D V50 2:34:23
11 Richard Marshall Cestria C.C. 10:11 E V70 2:56:28
12 Matthew Wells Tyneside Vagabonds CC 10:12 N2 Juv
13 Gemma Hutchins Blaydon CC 10:13 N2 W
14 Phil Dunn Wansbeck CC 10:14 E V60 2:46:15
15 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC 10:15 C V40 2:23:19
16 Tim Nichol Derwentside CC 10:16 N1
17 Andrew Thorp North Racing 10:17 N2
18 Jane Massey Cramlington CC 10:18 N2 WV40 2:32:06
19 Claire Jackson Allen Valley Velo 10:19 N2 WV50 2:41:25
20 Rob Hogarth Tyneside Vagabonds CC 10:20 D V40 2:25:28
21 Paul Robson Houghton CC 10:21 N1 V50 2:32:06
22 Robert Boak Tyneside Vagabonds CC 10:22 N2 V60 2:39:03
23 Stephen Mcintosh Barnesbury CC 10:23 N2 V40 2:20:08
24 Christopher Ramshaw North Racing 10:24 N1 V40 2:23:19
25 Alan Macaulay Tyneside Vagabonds CC 10:25 D V50 2:37:53
26 Lee Ager Blaydon CC 10:26 N1
27 Raymond Bell Derwentside CC 10:27 D V60 2:47:30
28 David Swainson Derwentside CC 10:28 N2 V40 2:21:10
29 Lee Statham Houghton CC 10:29 N2 V40 2:19:05
30 Keith Sibbald Cramlington CC 10:30 C V40 2:22:14
31 Jennifer Holland Tyne Tri 10:31 E WV50 2:45:03
32 Jock Bolam Breeze Bikes RT 10:32 N2 V40 2:26:32
33 Ian Gallon North Tyneside Riders CC 10:33 N2 V40 2:26:32
34 Shaun O'Shea NRG/Triscience RT 10:34 N1 V40 2:20:08
35 Ian Maddison Ryton Tri Club 10:35 D V50 2:30:58
36 Philip Mason Otley CC 10:36 N2 V50 2:35:32
37 John Tiffany Harrogate Nova CC 10:37 N2 V70 2:56:28
38 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 10:38 N2 W
39 Brendon Jackson Allen Valley Velo 10:39 N2 V40 2:26:32
40 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 10:40 E J
41 David Hilditch Ribble Valley C&RC 10:41 D V60 2:43:50
42 Peter McEwan Breeze Bikes RT 10:42 E
43 Charlotte Cooper GS Metro 10:43 E W
44 Scott McCance Derwentside CC 10:44 N2
45 Richard Exley Gosforth RC 10:45 D V60 2:40:14
46 Eoin Gormley Blaydon CC 10:46 N1
47 Stephen Knight Ryton Tri Club 10:47 N1
48 Richard Burt Solihull CC 10:48 N2 V60 2:41:25
49 Roy Pattinson Breeze Bikes RT 10:49 N2 V40 2:21:10
50 Blaine Metcalf Team Swift 10:50 A
51 Paul Whitehill Houghton CC 10:51 B V40 2:23:19
52 Ian Crookes Blaydon CC 10:52 B V40 2:19:05
53 James Meadows Cleveland Wheelers CC 10:53 C
54 David Clark Richmond CC 10:54 C V50 2:33:15
55 Thomas Gilbert Ludgvan Cycling Club 10:55 N1
56 Brian Johnson Cestria Cycles Racing Team 10:56 B V50 2:28:45
57 Terry Ottaway Cestria C.C. 10:57 C V40 2:17:01
58 Phil  Shaw Kent Valley RC 10:58 C V50 2:27:38
59 David Mitcheson North Racing 10:59 D V50 2:29:51
60 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 11:00 A
61 Thomas Hooper GS Metro 11:01 B
62 Dan Meggison Barnesbury CC 11:02 N1
63 Jonathan Caisley Northumbria Police C.C. 11:03 N1 V40 2:18:03
64 Mal Gray Cestria C.C. 11:04 C V40 2:21:10
65 Steven Craggs Blaydon CC 11:05 A
66 Terry Wilkinson Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC 11:06 B
67 Philip Kennell Gosforth RC 11:07 N1 V50 2:27:38
68 Colin Humphrey Muckle Cycle Club 11:08 C V50 2:27:38
69 Richard Sill Wansbeck CC 11:09 C V60 2:41:25
70 Tim Wilcock GS Metro 11:10 A
71 Tim Irwin Tyneside Vagabonds CC 11:11 B V40 2:24:23
72 Sebastian Stockbridge Blaydon CC 11:12 B
73 Andrew Dickson Barnesbury CC 11:13 N1
74 Peter Herdman Blaydon CC 11:14 N1 V40 2:23:19
75 Dean Penfold Cestria Cycles Racing Team 11:15 N1
76 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 11:16 B V50 2:27:38
77 Dougan Collins Ferryhill Whs 11:17 B V50 2:28:45
78 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC 11:18 C
79 Christian Roberts Allen Valley Velo 11:19 C V40 2:21:10
80 Mark Nulty Glossop Kinder Velo Cycling Club 11:20 N1
81 Michael Openshaw Cestria C.C. 11:21 N1 V40 2:22:14
82 Andy Moss Adept Precision RT 11:22 B V50 2:32:06
83 Ross Gray Prima Team Racing 11:23 N1
84 Sam Dodd Barnesbury CC 11:24 N1
85 Eddie Addis RT 23 11:25 A
86 David Sparrow Cestria C.C. 11:26 N1 V40 2:17:01
87 Ken Thursby Tyneside Vagabonds CC 11:27 B V40 2:21:10
88 Richmond Denton Parentini Test Team 11:28 C V40 2:25:28
89 Ian Simon Breeze Bikes RT 11:29 N1 V40 2:24:23
90 Danny Grieves GS Metro 11:30 A
91 Matthew Webb Houghton CC 11:31 N1
92 Louise Burnie GBCycles.co.uk 11:32 N1 W
93 Christian Webster-Reed Cestria C.C. 11:33 N1
94 Richard Cleathero North Racing 11:34 C
95 Hedley Fletcher Blaydon CC 11:35 A V40 2:20:08
96 Zeb Kyffin GS Metro 11:36 N1
97 Randle Shenton Team Swift 11:37 B V50 2:37:53
98 David Cookson Preston CC 11:38 C
99 David Goodwin Newcastle Cheviot CC 11:39 C V50 2:32:06
100 Jon Sturman Blumilk.com 11:40 A V40 2:24:23
101 Mark Breeze Breeze Bikes RT 11:41 B V40 2:20:08
102 Paul Hague Gosforth RC 11:42 B V40 2:26:32
103 Darren Williamson Muckle Cycle Club 11:43 N1 V40 2:24:23
104 Jamie Johnson Barnesbury CC 11:44 C
105 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 11:45 N1 V40 2:19:05
106 Andrew Scorey GS Metro 11:46 N1
107 Roy Flanagan Rossendale RC 11:47 B V60 2:39:03
108 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 11:48 C V50 2:32:06
109 Russell Hughes Tyneside Vagabonds CC 11:49 C V50 2:28:45
110 Matt Moorhouse Preston CC 11:50 A V40 2:18:03
111 Chris Burns Cestria Cycles Racing Team 11:51 B
112 James Hadfield Blaydon CC 11:52 N1
113 Michael Hardcastle Royal Air Force Cycling Association 11:53 N1 V40 2:21:10
114 Fiona Burnie Bishop Auckland CC 11:54 C W
115 Ben Lane GS Metro 11:55 A V40 2:23:19
116 Karl Juan Denton Newcastle Cheviot CC 11:56 B V40 2:23:19
117 Richard Rothwell M Steel Cycle Racing Team 11:57 N1 V40 2:23:19
118 Greg Melia Clifton CC York 11:58 C
119 John Routledge Barnesbury CC 11:59 C
120 Carl Donaldson GS Metro 12:00 A