Fastest Time                     Danny Grieves     G.S. Metro                         £100 + Medal & Marion Bunton Trophy

2nd Fastest Time                  Mark Robertson    Army Cycling Union           £50 + Medal

3rd Fastest Time                  Blaine Metcalf      Team Swift                        £30 + Medal

4th Fastest Time                  Andrew Newby     Langsett Cycles R.T.           £25

5thFastest Time                   Niall Paterson       Velo Club Cumbria             £20

 

Fastest Lady                     Ingrid Shepherd   Sunderland Clarion             £50 + Medal & Dorothy Dent Trophy

2nd Fastest Lady                  Elizabeth Jackson Tyneside Vagabonds C.C.   £25

 

Fastest Junior                   Adam Wild           Tyneside Vagabonds C.C.   £30 + Medal & Ian Vaughan Trophy

 

Fastest Juvenile                Josh Craven         Tyneside Vagabonds C.C.   £20

 

Fastest Vet. (On standard) Ben Lane             G.S. Metro                         J. K. Marshall Trophy

 

Fastest Vet V40 (Actual)    Ben Lane             G.S. Metro                        £45 + Medal

2nd Vet V40                         Mark Breeze        Breeze Bikes R.T.               £25

3rd Vet V40                         Harry Armstrong  Breeze Bikes R.T.               £20

 

Fastest Vet V50 (Actual)    Paul Stubbs         Adept Precision R.T.           £25 + Medal

2nd Vet V50                         Neil Baxter          Blumilk.com                      £20

 

Fastest Vet V60 (Actual)    David Hilditch       Ribble Valley C.R.C.          £25 + Medal

 

Fastest Vet V70 (Actual)    Joe Applegarth     Houghton C.C.                  £15 + Medal

 

1st ‘B’ Category                 Duncan Orme      Kent Valley R.C.                 £20

1st ‘C’ Category                 Andrew Hall         G.S. Metro                        £20

1st ‘D’ Category                 Craig Gow           Tyneside Vagabonds C.C.   £20

1st ‘E’ Category                 Allon Welsh          Wansbeck C.C.                  £20

1st ‘Nov1’ Category           Ian Taylor           Ciclocostablanca.com         £20

1st ‘Nov2’ Category           Thomas Hooper    Blaydon C.C.                    £20

 

1st ‘Roadman’ Category    Terry Wilkinson    Barnesbury C.C.                £20

 

Fastest Team of 3 Male    G.S. Metro                          (Danny Grieves, Ben Lane, Andrew Hall)            £25 each

2nd Fastest Team of 3          Breeze Bikes R.T.                (Mark Breeze, Harry Armstrong, Phil Hall)          £20 each

3rd Fastest Team of 3          Tyneside Vagabonds C.C.     (Adam Wild, Mark Reed, Craig Gow)                  £15 each

4th Fastest Team of 3          Team Swift                         (Blaine Metcalf, Craig Fenwick, Randle Shenton) £10 each

 

Fastest Ascent of Bilsmoor Male      Ian Taylor            Ciclocostablanca.com   £40 + Medal & Russell Thompson Trophy

Fastest Ascent of Bilsmoor Female  Ingrid Shepherd   Sunderland Clarion      £20 + Medal & Ron Steele Trophy