No Rider Club Start Time Cat 1 Cat 2 Vets Std
6 Angie Doughty Tyneside Vagabonds CC 10:06 N2 WV50 2:34:52
7 Joe Applegarth Houghton CC 10:07 E V70 2:39:51
8 Danny Winthorpe Tyneside Vagabonds CC 10:08 D V50 2:23:21
9 Josh Craven Tyneside Vagabonds CC 10:09 E Juv  
10 Raymond Bell Derwentside CC 10:10 C V60 2:28:38
11 Richard Sill Wansbeck CC 10:11 D V60 2:25:05
12 Edward Sarmiento Harrogate Nova CC 10:12 N2 V40 2:19:09
13 Derek Mcguire Alnwick Cycling Club 10:13 N2 V50 2:20:54
14 Justine Norman Breeze Bikes RT 10:14 N1 WV40 2:28:22
15 Allon Welsh Wansbeck CC 10:15 E V50 2:20:00
16 Joe McMillan Tyneside Vagabonds CC 10:16 N1 V60 2:28:38
17 Stephen Roberts Wansbeck CC 10:17 D V40 2:17:52
18 Peter McGlynn Allen Valley Velo 10:18 N2 V40 2:17:52
19 Venda Louise Pollock Breeze Bikes RT 10:19 N2 W  
20 Tony Thompson Wansbeck CC 10:20 C V50 2:23:21
21 Elizabeth Jackson Tyneside Vagabonds CC 10:21 N2 W  
22 Christopher Thompson Wansbeck CC 10:22 D V50 2:21:49
23 Terry Ottaway Cestria C.C. 10:23 N2    
24 Jennifer Holland Tyne Tri 10:24 N2 WV50 2:33:44
25 Neil Baxter Blumilk.com 10:25 B V50 2:20:54
26 William Belcher Clayton Velo 10:26 C V50 2:21:49
27 Andrew Thorp North Racing 10:27 D    
28 Ivan Newton Allen Valley Velo 10:28 N2 V40 2:18:43
29 Thomas Hooper Blaydon CC 10:29 N2    
30 Ingrid Shepherd Sunderland Clarion 10:30 N1 WV40 2:29:19
31 Richard Cleathero North Racing 10:31 C    
32 Gareth Clarke Cestria C.C. 10:32 N1    
33 Melanie Sang Sunderland Clarion 10:33 N1 WV40 2:28:22
34 David Hilditch Ribble Valley CRC 10:34 E V60 2:26:24
35 Michael Mallen GS Metro 10:35 B    
36 Roger Clarke Tyneside Vagabonds CC 10:36 C V40 2:17:26
37 Sven Richards Tyne Tri 10:37 N1    
38 Andy Ibberson Allen Valley Velo 10:38 D V50 2:21:21
39 Austin Wilcock Tyneside Vagabonds CC 10:39 E V50 2:23:54
40 Ian Taylor Ciclocostablanca.com 10:40 N1    
41 Terry Fountain Alnwick Cycling Club 10:41 N1 V40 2:18:43
42 Steven Craggs Blaydon CC 10:42 N1    
43 David Goodwin Newcastle Cheviot CC 10:43 N1 V50 2:20:54
44 Richard Knight Tyneside Vagabonds CC 10:44 N1 V40 2:18:43
45 Mark Reed Tyneside Vagabonds CC 10:45 B    
46 Colin Humphrey Houghton CC 10:46 N1 V40 2:19:09
47 Rob Newstead Alnwick Cycling Club 10:47 N1 V40 2:17:26
48 Barrie Robinson Sunderland Clarion 10:48 N1 V40 2:17:52
49 Ian Maddison Ryton Triathlon Club 10:49 D V50 2:20:27
50 Mark Harrison Houghton CC 10:50 A    
51 David Lewis-Smith Tyneside Vagabonds CC 10:51 C    
52 Robert Scothern RAF Tri - SCU 10:52 N1    
53 Nick Badcock Allen Valley Velo 10:53 N1    
54 Ian Crookes Blaydon CC 10:54 N1 V40 2:15:35
55 Craig Berry GS Metro 10:55 N1    
56 Craig Gow Tyneside Vagabonds CC 10:56 D Jun  
57 Tim Matthews Durham Triathlon Club 10:57 N1 V50 2:20:54
58 Richard Exley Gosforth RC 10:58 D V50 2:24:29
59 Michael Weidner Alnwick Cycling Club 10:59 N1    
60 Ben Lane GS Metro 11:00 A V40 2:17:26
61 Phil Hall Breeze Bikes RT 11:01 C V40 2:16:04
62 Richard Wills Tyneside Vagabonds CC 11:02 C V40 2:17:26
63 Richard Nichol Hartlepool CC 11:03 N1    
64 Niall Paterson Velo Club Cumbria 11:04 N1    
65 Terry Wilkinson Barnesbury CC 11:05 N1    
66 Steven Davison Adept Precision RT 11:06 B V40 2:17:52
67 Peter McEwan Alnwick Cycling Club 11:07 N1    
68 Tony Horsley North Tyneside Riders 11:08 N1 V50 2:20:54
69 Tim Nichol Derwentside CC 11:09 N1    
70 Andrew Newby Langsett Cycles RT 11:10 A    
71 Paul Whitehill Houghton CC 11:11 C V40 2:17:26
72 Quentin Field-Boden Tyneside Vagabonds CC 11:12 N2 V50 2:22:49
73 Robert Newton Wansbeck CC 11:13 N2 V50 2:20:27
74 Graham Findlater Gosforth RC 11:14 N2    
75 John Warrington Tyneside Vagabonds CC 11:15 N1 V40 2:16:04
76 Rick Mitford Cestria C.C. 11:16 B V50 2:22:49
77 Michael Fisher Tyneside Vagabonds CC 11:17 N2 V40 2:19:09
78 Thomas Hordon Barnesbury CC 11:18 N2 Jun  
79 Don Speight Tyneside Vagabonds CC 11:19 N2 V50 2:20:54
80 Mark Robertson Army Cycling Union 11:20 A    
81 Jon Kelly GS Metro 11:21 B V40 2:16:32
82 Kris Adlington Sunderland Clarion 11:22 N1    
83 Andrew Mallen GS Metro 11:23 N2    
84 John Mabbitt Cestria C.C. 11:24 N2 V40 2:16:04
85 David Paterson Adept Precision RT 11:25 N1    
86 Dougan Collins Ferryhill Whs 11:26 B V40 2:19:34
87 Dan Leather Achieve Northside Skinnergate Elite Cycling Team 11:27 N1    
88 Justin Jeffries Allen Valley Velo 11:28 N1 V50 2:20:27
89 Rob Hogarth Tyneside Vagabonds CC 11:29 D V40 2:18:18
90 Danny Grieves GS Metro 11:30 N1    
91 Paul Stubbs Adept Precision RT 11:31 B V50 2:21:49
92 Roy Flanagan Rossendale RC 11:32 B V50 2:23:54
93 Ali Bailey Blaydon CC 11:33 N1    
94 Steve Gordon Sunderland Clarion 11:34 C V40 2:17:52
95 Richard Lilleker Cleveland Wheelers CC 11:35 B    
96 Adam Hogarth Tyneside Vagabonds CC 11:36 B    
97 Stuart Raw Bishop Auckland CC 11:37 N1    
98 David Reid Derwentside CC 11:38 N1 V40 2:19:34
99 David Clark Richmond CC 11:39 C V50 2:21:21
100 Adam Wild Tyneside Vagabonds CC 11:40 B Jun  
101 Craig Fenwick Team Swift 11:41 B V40 2:16:32
102 Paul Hague Gosforth RC 11:42 B V40 2:18:43
103 John Hopper Cramlington CC 11:43 N1 V40 2:17:52
104 Mark Pardoe Tyneside Vagabonds CC 11:44 C V40 2:18:43
105 Mark Breeze Breeze Bikes RT 11:45 B V40 2:16:04
106 Stephen Walton Newcastle Cheviot CC 11:46 B    
107 Brian Johnson Barnesbury CC 11:47 B V40 2:19:34
108 Dean Ridley Derwentside CC 11:48 N1    
109 Simon Gibbs Tyneside Vagabonds CC 11:49 N1 V40 2:15:35
110 Harry Armstrong Breeze Bikes RT 11:50 N1 V40 2:16:04
111 Randle Shenton Team Swift 11:51 B V50 2:23:21
112 Christian Henderson Allen Valley Velo 11:52 B V40 2:16:59
113 Richard Rothwell M Steel Cycle Racing Team 11:53 N1 V40 2:17:26
114 Clive Horton Barnesbury CC 11:54 C V50 2:20:54
115 Duncan Orme Kent Valley RC 11:55 B V40 2:16:59
116 Hedley Fletcher Ryton Triathlon Club 11:56 C V40 2:16:04
117 Steve Clark Barnesbury CC 11:57 B V40 2:15:35
118 Andrew Hall GS Metro 11:58 C    
119 Greg Melia Tyneside Vagabonds CC 11:59 D    
120 Blaine Metcalf Team Swift 12:00 A